Vicor Corporation V48B28H250BL2
V48B28H250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B28H250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28H250BL2.pdf
Availability of V48B28H250BL2
QUANTITY
V48B28H250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28H250BL2
Internal Part NumberEIS-V48B28H250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28H250BL2
Related LinksV48B28, V48B28H250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28H250BL2 Details Description
Related parts for V48B28H250BL2
IDC CABLE - CSR20G/AE20G/CSR20G datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
IC CONTROLLER BALLAST 600V 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V C0G 1210 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.38V SC-70 datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 130MA 29 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf