Vicor Corporation V48B28M250BG
V48B28M250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B28M250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28M250BG.pdf
Availability of V48B28M250BG
QUANTITY
V48B28M250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28M250BG
Internal Part NumberEIS-V48B28M250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28M250BG
Related LinksV48B28, V48B28M250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28M250BG Details Description
Related parts for V48B28M250BG
IC FLASH 8MBIT 85NS 40TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 80MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 34POS R/A LO datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 4000' datasheet.pdf
FILTER EMI 1000PF 100V RADIAL datasheet.pdf