Vicor Corporation V48B28M250BL2
V48B28M250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B28M250BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28M250BL2.pdf
Availability of V48B28M250BL2
QUANTITY
V48B28M250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28M250BL2
Internal Part NumberEIS-V48B28M250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28M250BL2
Related LinksV48B28, V48B28M250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28M250BL2 Details Description
Related parts for V48B28M250BL2
FIXED IND 33UH 3.23A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
SW REPLACEMENT PLUNGER datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 4POS datasheet.pdf
RJI 22/7 2XIP20MULTIPCRANCROSP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf