Vicor Corporation V48B28M250BS
V48B28M250BS picture photo
Mfg. Part Number
V48B28M250BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28M250BS.pdf
Availability of V48B28M250BS
QUANTITY
V48B28M250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28M250BS
Internal Part NumberEIS-V48B28M250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28M250BS
Related LinksV48B28, V48B28M250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28M250BS Details Description
Related parts for V48B28M250BS
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP5T 250MA 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 520VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80 datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf