Vicor Corporation V48B28T250BG
V48B28T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B28T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28T250BG.pdf
Availability of V48B28T250BG
QUANTITY
V48B28T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28T250BG
Internal Part NumberEIS-V48B28T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28T250BG
Related LinksV48B28, V48B28T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28T250BG Details Description
Related parts for V48B28T250BG
KNOB CLR/MATTE .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP D 20-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 13.5-17AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-BB-120-E1) datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 180D SMT datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 46A TDSON-8 datasheet.pdf