Vicor Corporation V48B2C100BL3
V48B2C100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B2C100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2C100BL3.pdf
Availability of V48B2C100BL3
QUANTITY
V48B2C100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2C100BL3
Internal Part NumberEIS-V48B2C100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2C100BL3
Related LinksV48B2C, V48B2C100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2C100BL3 Details Description
Related parts for V48B2C100BL3
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 35W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP ADJ 50MA 10DFN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 2.95"W datasheet.pdf
26500 14C 14#16 S BY RECP WC datasheet.pdf
CAP 3300 UF 20% 10 V datasheet.pdf