Vicor Corporation V48B2C100BN
V48B2C100BN picture photo
Mfg. Part Number
V48B2C100BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2C100BN.pdf
Availability of V48B2C100BN
QUANTITY
V48B2C100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2C100BN
Internal Part NumberEIS-V48B2C100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2C100BN
Related LinksV48B2, V48B2C100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2C100BN Details Description
Related parts for V48B2C100BN
LED RED T1-3/4 PCB datasheet.pdf
SIDACTOR BI 58V 150A DO-214AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FPC TOP 11POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 230A GRAY datasheet.pdf