Vicor Corporation V48B2H100BF
V48B2H100BF picture photo
Mfg. Part Number
V48B2H100BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2H100BF.pdf
Availability of V48B2H100BF
QUANTITY
V48B2H100BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2H100BF
Internal Part NumberEIS-V48B2H100BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2H100BF
Related LinksV48B2, V48B2H100BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2H100BF Details Description
Related parts for V48B2H100BF
CONN STRAIN RELIEF OPEN 6-15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREY datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3A PG11 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf