Vicor Corporation V48B2T100BG2
V48B2T100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B2T100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2T100BG2.pdf
Availability of V48B2T100BG2
QUANTITY
V48B2T100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2T100BG2
Internal Part NumberEIS-V48B2T100BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2T100BG2
Related LinksV48B2T, V48B2T100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2T100BG2 Details Description
Related parts for V48B2T100BG2
CONN RECEPT R/A 120POS 1.27MM datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/8W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN CLUSTER PIN 4000-8500CMA datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
LED RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf