Vicor Corporation V48B36C250B2
V48B36C250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B36C250B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V48B36C250B2.pdf
Availability of V48B36C250B2
QUANTITY
V48B36C250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B36C250B2
Internal Part NumberEIS-V48B36C250B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B36C250B2
Related LinksV48B36, V48B36C250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B36C250B2 Details Description
Related parts for V48B36C250B2
MOSFET N-CH 20V 15A DIRECTFET datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC LNB SUPPLY/CTRL DUAL 32QFN datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
36POS VERT MALE CONN JACKSCREWS datasheet.pdf