Vicor Corporation V48B36M250BS2
V48B36M250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B36M250BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V48B36M250BS2.pdf
Availability of V48B36M250BS2
QUANTITY
V48B36M250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B36M250BS2
Internal Part NumberEIS-V48B36M250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B36M250BS2
Related LinksV48B36, V48B36M250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B36M250BS2 Details Description
Related parts for V48B36M250BS2
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 700MHZ 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf