Vicor Corporation V48B36T250BF
V48B36T250BF picture photo
Mfg. Part Number
V48B36T250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V48B36T250BF.pdf
Availability of V48B36T250BF
QUANTITY
V48B36T250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B36T250BF
Internal Part NumberEIS-V48B36T250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B36T250BF
Related LinksV48B36, V48B36T250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B36T250BF Details Description
Related parts for V48B36T250BF
IDC CABLE - MKS26K/MC26F/MKS26K datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI 184PS .05 3.3V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 85A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS STACK 5MM datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 2A datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4NH 400MA 350 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf