Vicor Corporation V48B36T250BG
V48B36T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B36T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V48B36T250BG.pdf
Availability of V48B36T250BG
QUANTITY
V48B36T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B36T250BG
Internal Part NumberEIS-V48B36T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B36T250BG
Related LinksV48B36, V48B36T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B36T250BG Details Description
Related parts for V48B36T250BG
IC MCU 8BIT 14KB EPROM 40CDIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 PLASTIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 24POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf