Vicor Corporation V48B3V3H150BS3
V48B3V3H150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B3V3H150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V48B3V3H150BS3.pdf
Availability of V48B3V3H150BS3
QUANTITY
V48B3V3H150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B3V3H150BS3
Internal Part NumberEIS-V48B3V3H150BS3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B3V3H150BS3
Related LinksV48B3V3, V48B3V3H150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B3V3H150BS3 Details Description
Related parts for V48B3V3H150BS3
IC 10-OUT DECADE COUNTER 16TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BST SWTCHD CAP INV 16QSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 200V 5A D2PAK datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 10-48VDC PNL MNT datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 3A WIRE TERM datasheet.pdf
CONN 7/8" 3POS PLUG datasheet.pdf
RETRO3M SEMMSR CABO PNPNONUL datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf