Vicor Corporation V48B48C300BF2
V48B48C300BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48C300BF2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48C300BF2.pdf
Availability of V48B48C300BF2
QUANTITY
V48B48C300BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48C300BF2
Internal Part NumberEIS-V48B48C300BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48C300BF2
Related LinksV48B48, V48B48C300BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48C300BF2 Details Description
Related parts for V48B48C300BF2
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 20% BEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
1/2 INCH DL HST RED 100/12" PKG datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.67A 100 MOHM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 29POS 1MM R/A datasheet.pdf