Vicor Corporation V48B48E250BN2
V48B48E250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48E250BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V48B48E250BN2.pdf
Availability of V48B48E250BN2
QUANTITY
V48B48E250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48E250BN2
Internal Part NumberEIS-V48B48E250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48E250BN2
Related LinksV48B48, V48B48E250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48E250BN2 Details Description
Related parts for V48B48E250BN2
IC REG LDO 1.2V 1A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 500KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V 2500MAH H TYPE datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 27 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf