Vicor Corporation V48B48M300BL2
V48B48M300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48M300BL2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48M300BL2.pdf
Availability of V48B48M300BL2
QUANTITY
V48B48M300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48M300BL2
Internal Part NumberEIS-V48B48M300BL2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48M300BL2
Related LinksV48B48, V48B48M300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48M300BL2 Details Description
Related parts for V48B48M300BL2
RES SMD 2.2 OHM 5% 1W J BEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf