Vicor Corporation V48B48M300BS3
V48B48M300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48M300BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48M300BS3.pdf
Availability of V48B48M300BS3
QUANTITY
V48B48M300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48M300BS3
Internal Part NumberEIS-V48B48M300BS3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48M300BS3
Related LinksV48B48, V48B48M300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48M300BS3 Details Description
Related parts for V48B48M300BS3
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 78POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MODULE SHIELD MINI THRU datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.4A 220 MOHM TH datasheet.pdf
LOCK NUT PG21 BLACK TPE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP XP-G 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf