Vicor Corporation V48B48M300BS3
V48B48M300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48M300BS3
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48M300BS3.pdf
Availability of V48B48M300BS3
QUANTITY
V48B48M300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48M300BS3
Internal Part NumberEIS-V48B48M300BS3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48M300BS3
Related LinksV48B48, V48B48M300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48M300BS3 Details Description
Related parts for V48B48M300BS3
CABLE FOR DEBUG MODULE 20-DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 5A TO263AB datasheet.pdf
GRILL GRD FLTR&SPACR F/119MM FAN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 344K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SWITCHING 100V SOT363 datasheet.pdf