Vicor Corporation V48B48T250B2
V48B48T250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T250B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V48B48T250B2.pdf
Availability of V48B48T250B2
QUANTITY
V48B48T250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T250B2
Internal Part NumberEIS-V48B48T250B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T250B2
Related LinksV48B48, V48B48T250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T250B2 Details Description
Related parts for V48B48T250B2
IDC CABLE - MSD16K/MC16G/MCG16K datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 32V 0.5A 6SMT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.55A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
SLIT MASK 5X1MM FOR RX SERIES datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.45A SC89-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CARD GUIDE COND INSERT 9" NAT datasheet.pdf