Vicor Corporation V48B48T300B
V48B48T300B picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T300B
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48T300B.pdf
Availability of V48B48T300B
QUANTITY
V48B48T300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T300B
Internal Part NumberEIS-V48B48T300B
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T300B
Related LinksV48B4, V48B48T300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T300B Details Description
Related parts for V48B48T300B
CONN RECEPT 16POS .156 W/RAMP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 10% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 12NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf