Vicor Corporation V48B48T300BL
V48B48T300BL picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T300BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48T300BL.pdf
Availability of V48B48T300BL
QUANTITY
V48B48T300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T300BL
Internal Part NumberEIS-V48B48T300BL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T300BL
Related LinksV48B48, V48B48T300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T300BL Details Description
Related parts for V48B48T300BL
CONN RING 10-12 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
IC ADC 8BIT HS TRACK/HOLD 20SOIC datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLUE 7' datasheet.pdf
CRD EXTEN 3COND 50' OUTDR ORGE datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf