Vicor Corporation V48B48T300BL2
V48B48T300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T300BL2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48T300BL2.pdf
Availability of V48B48T300BL2
QUANTITY
V48B48T300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T300BL2
Internal Part NumberEIS-V48B48T300BL2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T300BL2
Related LinksV48B48, V48B48T300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T300BL2 Details Description
Related parts for V48B48T300BL2
FIXED IND 1.5UH 3.1A 20 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 SGL SMD datasheet.pdf