Vicor Corporation V48B5E200BG
V48B5E200BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B5E200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V48B5E200BG.pdf
Availability of V48B5E200BG
QUANTITY
V48B5E200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B5E200BG
Internal Part NumberEIS-V48B5E200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B5E200BG
Related LinksV48B5, V48B5E200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B5E200BG Details Description
Related parts for V48B5E200BG
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
CABINET CLASSIC II 10.56" BLUE datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES MO 2W 11 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/RED DIFF datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf