Vicor Corporation V48B5H200BF
V48B5H200BF picture photo
Mfg. Part Number
V48B5H200BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V48B5H200BF.pdf
Availability of V48B5H200BF
QUANTITY
V48B5H200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B5H200BF
Internal Part NumberEIS-V48B5H200BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B5H200BF
Related LinksV48B5, V48B5H200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B5H200BF Details Description
Related parts for V48B5H200BF
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB datasheet.pdf
CONTACT SKT 0-2AWG SZ0 CRMP GOLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
MODULE OPENPICUS WIFI U.FL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
INDICATOR HOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 38A TO220 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 500VDC UF. RADIAL datasheet.pdf