Vicor Corporation V48B5H200BF
V48B5H200BF picture photo
Mfg. Part Number
V48B5H200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V48B5H200BF.pdf
Availability of V48B5H200BF
QUANTITY
V48B5H200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B5H200BF
Internal Part NumberEIS-V48B5H200BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B5H200BF
Related LinksV48B5, V48B5H200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B5H200BF Details Description
Related parts for V48B5H200BF
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
STEP MOTOR BI 22.3 OHM PAL 12 datasheet.pdf
LED ARRAY COOL WHITE 8800LM datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER CORD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP REV POLAR3TOWER datasheet.pdf
SC 3.81/18/180F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
SCR 1600V 2913A K-PUK datasheet.pdf