Vicor Corporation V48B5M200BG2
V48B5M200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B5M200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V48B5M200BG2.pdf
Availability of V48B5M200BG2
QUANTITY
V48B5M200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B5M200BG2
Internal Part NumberEIS-V48B5M200BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B5M200BG2
Related LinksV48B5M, V48B5M200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B5M200BG2 Details Description
Related parts for V48B5M200BG2
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO204AC datasheet.pdf
OSC VCXO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
SNSW 5A SLDR RLR 79218462 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 200MA 3 OHM TH datasheet.pdf