Vicor Corporation V48C12E75BS2
V48C12E75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C12E75BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V48C12E75BS2.pdf
Availability of V48C12E75BS2
QUANTITY
V48C12E75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12E75BS2
Internal Part NumberEIS-V48C12E75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12E75BS2
Related LinksV48C12, V48C12E75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12E75BS2 Details Description
Related parts for V48C12E75BS2
SIDACTOR 4CHP 200V 400A MS-013 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC QUAD PWR DIST SWITCH 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/FX-CWDM-SM1570- datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V DO213AB datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 60V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf