Vicor Corporation V48C12H75BF2
V48C12H75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C12H75BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V48C12H75BF2.pdf
Availability of V48C12H75BF2
QUANTITY
V48C12H75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12H75BF2
Internal Part NumberEIS-V48C12H75BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12H75BF2
Related LinksV48C12, V48C12H75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12H75BF2 Details Description
Related parts for V48C12H75BF2
RES 15 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL 73.66MMX17.78MM SLOTTED datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT GOLD PCB datasheet.pdf
Crystal 7.6800MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.039 GRAY 300' datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
MFB MANUAL TERMINATOR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf