Vicor Corporation V48C12H75BG
V48C12H75BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C12H75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V48C12H75BG.pdf
Availability of V48C12H75BG
QUANTITY
V48C12H75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12H75BG
Internal Part NumberEIS-V48C12H75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12H75BG
Related LinksV48C1, V48C12H75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12H75BG Details Description
Related parts for V48C12H75BG
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.49M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SELF CONTAINED POWER CONN 12GA datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 6W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT23 datasheet.pdf