Vicor Corporation V48C12M150BF3
V48C12M150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C12M150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V48C12M150BF3.pdf
Availability of V48C12M150BF3
QUANTITY
V48C12M150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12M150BF3
Internal Part NumberEIS-V48C12M150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12M150BF3
Related LinksV48C12, V48C12M150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12M150BF3 Details Description
Related parts for V48C12M150BF3
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 65MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1-1/2" 8A MED datasheet.pdf
PNDNT WTRTITE DPLX L5-15 6FT datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf