Vicor Corporation V48C12M150BG3
V48C12M150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C12M150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V48C12M150BG3.pdf
Availability of V48C12M150BG3
QUANTITY
V48C12M150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12M150BG3
Internal Part NumberEIS-V48C12M150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12M150BG3
Related LinksV48C12, V48C12M150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12M150BG3 Details Description
Related parts for V48C12M150BG3
IC EEPROM 256BIT 4FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN SPRING LOADED PIN .177 GOLD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 4POS DUAL 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 865MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf