Vicor Corporation V48C12T150BN2
V48C12T150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C12T150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V48C12T150BN2.pdf
Availability of V48C12T150BN2
QUANTITY
V48C12T150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12T150BN2
Internal Part NumberEIS-V48C12T150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12T150BN2
Related LinksV48C12, V48C12T150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12T150BN2 Details Description
Related parts for V48C12T150BN2
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120 VAC 8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144MAPBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT TH HDR DR 30AU datasheet.pdf
1MICRON DIAMOND LAPPING FILM datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
ANTENNA 418MHZ 1/2WAVE RPSMA datasheet.pdf