Vicor Corporation V48C15C150B
V48C15C150B picture photo
Mfg. Part Number
V48C15C150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15C150B.pdf
Availability of V48C15C150B
QUANTITY
V48C15C150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15C150B
Internal Part NumberEIS-V48C15C150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15C150B
Related LinksV48C1, V48C15C150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15C150B Details Description
Related parts for V48C15C150B
IC REG LDO 5V 7.5A TO247-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 2.5MM 14POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED 2MM AMBER ALLNGAP 592NM SMD datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 88MM datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3.3K OHM 10SRT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf