Vicor Corporation V48C15C150B2
V48C15C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15C150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15C150B2.pdf
Availability of V48C15C150B2
QUANTITY
V48C15C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15C150B2
Internal Part NumberEIS-V48C15C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15C150B2
Related LinksV48C15, V48C15C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15C150B2 Details Description
Related parts for V48C15C150B2
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 3V datasheet.pdf
ILOUPE LENS 10X TO 60X datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPN COLL 16DIP datasheet.pdf
FUSE MIDGET IND T/D 5A 125V datasheet.pdf
508 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
COLD SHRINK INSULATOR datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14S OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1000V 25A KBPC-T datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .325 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf