Vicor Corporation V48C15C150BF
V48C15C150BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C15C150BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15C150BF.pdf
Availability of V48C15C150BF
QUANTITY
V48C15C150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15C150BF
Internal Part NumberEIS-V48C15C150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15C150BF
Related LinksV48C15, V48C15C150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15C150BF Details Description
Related parts for V48C15C150BF
CAP NIOB OXID 22UF 20% 6.3V 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.5A 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.96 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC BUFF 4DDR DIMM 48SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 8.8V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 19POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CAT 6A SHLD PATCH CORD 10' BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf