Vicor Corporation V48C15C150BL3
V48C15C150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15C150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15C150BL3.pdf
Availability of V48C15C150BL3
QUANTITY
V48C15C150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15C150BL3
Internal Part NumberEIS-V48C15C150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15C150BL3
Related LinksV48C15, V48C15C150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15C150BL3 Details Description
Related parts for V48C15C150BL3
REPL KEY SK SER KEYSWITCH/LOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 18MA 5VDC datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3.1A MLP2X2 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf