Vicor Corporation V48C15C75BN
V48C15C75BN picture photo
Mfg. Part Number
V48C15C75BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15C75BN.pdf
Availability of V48C15C75BN
QUANTITY
V48C15C75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15C75BN
Internal Part NumberEIS-V48C15C75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15C75BN
Related LinksV48C1, V48C15C75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15C75BN Details Description
Related parts for V48C15C75BN
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ EXT 40-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 20A 100W datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30.8A TO-247 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf