Vicor Corporation V48C15E150BG
V48C15E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C15E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15E150BG.pdf
Availability of V48C15E150BG
QUANTITY
V48C15E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15E150BG
Internal Part NumberEIS-V48C15E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15E150BG
Related LinksV48C15, V48C15E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15E150BG Details Description
Related parts for V48C15E150BG
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
PLUG 2648 SAFEWAY NEMA L6-20 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 25A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CORD 18AWG 3COND 2M BLACK SVT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf