Vicor Corporation V48C15H150BF2
V48C15H150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15H150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15H150BF2.pdf
Availability of V48C15H150BF2
QUANTITY
V48C15H150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15H150BF2
Internal Part NumberEIS-V48C15H150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15H150BF2
Related LinksV48C15, V48C15H150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15H150BF2 Details Description
Related parts for V48C15H150BF2
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 2.6V INV CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.49"L X 1.41"W datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=1500FT datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 40A 240VAC 80VDC datasheet.pdf