Vicor Corporation V48C15H150BG
V48C15H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C15H150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15H150BG.pdf
Availability of V48C15H150BG
QUANTITY
V48C15H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15H150BG
Internal Part NumberEIS-V48C15H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15H150BG
Related LinksV48C15, V48C15H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15H150BG Details Description
Related parts for V48C15H150BG
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B FEM 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/02/135 1.5 BK datasheet.pdf
COPPER PARALLEL SPLICE COLO datasheet.pdf
MOD 120V RND DOWNLIGHT 8W 900LM datasheet.pdf