Vicor Corporation V48C15H150BG3
V48C15H150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15H150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15H150BG3.pdf
Availability of V48C15H150BG3
QUANTITY
V48C15H150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15H150BG3
Internal Part NumberEIS-V48C15H150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15H150BG3
Related LinksV48C15, V48C15H150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15H150BG3 Details Description
Related parts for V48C15H150BG3
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC RECLOCKER SDI HD/SD 40-LLP datasheet.pdf
LED 17.46MM YELLOW DIFF PNL MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 10MM datasheet.pdf