Vicor Corporation V48C15H75BF2
V48C15H75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15H75BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15H75BF2.pdf
Availability of V48C15H75BF2
QUANTITY
V48C15H75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15H75BF2
Internal Part NumberEIS-V48C15H75BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15H75BF2
Related LinksV48C15, V48C15H75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15H75BF2 Details Description
Related parts for V48C15H75BF2
SWITCH SNAP MINI ROLLER GOLD 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 28-SOIC datasheet.pdf
HYDR HANDLE CONTROL ASSY-15FT datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
ANT CHIP LOW PROFILE 2.45GHZ datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf