Vicor Corporation V48C15H75BS2
V48C15H75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15H75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15H75BS2.pdf
Availability of V48C15H75BS2
QUANTITY
V48C15H75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15H75BS2
Internal Part NumberEIS-V48C15H75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15H75BS2
Related LinksV48C15, V48C15H75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15H75BS2 Details Description
Related parts for V48C15H75BS2
FIXED IND 3.5UH 3.7A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SCREEN - YELLOW datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A TIN datasheet.pdf
IC TX FSK/GFSK ISM BAND 32LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 8A TO-220 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CT5C7 REPLACEMENT TIP datasheet.pdf
38 KHZ THRU-HOLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf