Vicor Corporation V48C15M150BG
V48C15M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C15M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15M150BG.pdf
Availability of V48C15M150BG
QUANTITY
V48C15M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15M150BG
Internal Part NumberEIS-V48C15M150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15M150BG
Related LinksV48C15, V48C15M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15M150BG Details Description
Related parts for V48C15M150BG
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC60S/AE60M/HKC60S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf