Vicor Corporation V48C15M75BF
V48C15M75BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C15M75BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15M75BF.pdf
Availability of V48C15M75BF
QUANTITY
V48C15M75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15M75BF
Internal Part NumberEIS-V48C15M75BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15M75BF
Related LinksV48C1, V48C15M75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15M75BF Details Description
Related parts for V48C15M75BF
IC AMP CURRENT SENSE 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 5V 30MA 8WLCSP datasheet.pdf