Vicor Corporation V48C15M75BG2
V48C15M75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15M75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15M75BG2.pdf
Availability of V48C15M75BG2
QUANTITY
V48C15M75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15M75BG2
Internal Part NumberEIS-V48C15M75BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15M75BG2
Related LinksV48C15, V48C15M75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15M75BG2 Details Description
Related parts for V48C15M75BG2
IC TXRX E1 1-CHIP 5V 100-LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM2795 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC34B/AE34G/X datasheet.pdf
04 MTE RCPT HSG SR LATCH GREEN datasheet.pdf
LED DUAL RED/GREEN DIFFUSED T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM FLATPOWER datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO-214A datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf