Vicor Corporation V48C15M75BL
V48C15M75BL picture photo
Mfg. Part Number
V48C15M75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15M75BL.pdf
Availability of V48C15M75BL
QUANTITY
V48C15M75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15M75BL
Internal Part NumberEIS-V48C15M75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15M75BL
Related LinksV48C1, V48C15M75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15M75BL Details Description
Related parts for V48C15M75BL
RIVET PUSH NYLON BLACK datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4.5-20PF 50V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS EDGE MNT datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf