Vicor Corporation V48C15M75BL2
V48C15M75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15M75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15M75BL2.pdf
Availability of V48C15M75BL2
QUANTITY
V48C15M75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15M75BL2
Internal Part NumberEIS-V48C15M75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15M75BL2
Related LinksV48C15, V48C15M75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15M75BL2 Details Description
Related parts for V48C15M75BL2
IC DAC 10BIT DUAL 40MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DBL datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
ROUND CABLE 2-34POS SOCKET 1.5M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 250MW SOD123 datasheet.pdf