Vicor Corporation V48C15M75BL3
V48C15M75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15M75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15M75BL3.pdf
Availability of V48C15M75BL3
QUANTITY
V48C15M75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15M75BL3
Internal Part NumberEIS-V48C15M75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15M75BL3
Related LinksV48C15, V48C15M75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15M75BL3 Details Description
Related parts for V48C15M75BL3
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BLADE REPLACE datasheet.pdf
COVER SR BTS 11 KIT datasheet.pdf
COVE RACEWAY PWR RATE MULTI-CHAN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 9A TO-220FP datasheet.pdf